FX 23
Kildare & District Football League Fixtures


Saturday 29th August 2015

KDFL League Shield (Round 1)

(10mins EW ET and Penalty Rule apply)

Newbridge Town AFC v Newbridge Hotpurs FC, NTFC, Main pitch, 6.00pm, G McNally


Joe’s Jewellers Master’s Shield (Semi Finals) (kick off 6.30m)

(Straight to penalties if level after FT)

Kildare Town AFC(D2) v Suncroft AFC, Rathbride rd, P Donnolly J McDonnell E Owens

Naas United v Kilcock Celtic, Monread pk, A Ennis J Brecknell G Solan


Joe’s Jewellers Masters Division 1 (All kick off 6.30pm)

Coill Dubh AFC v Rathangan AFC, Cusack Pk, B Querney

Castle Villa AFC v Enfield Celtic FC, Mullarney Pk, W Pidgeon

Leixlip United FC v Caragh Celtic, Amenity Centre, T Burke

Kildare Town AFC/Athy Town AFC (Idle)


Joe’s Jewellers Masters Division 2 (All kick off 6.30pm)

Monasterevin AFC v Straffan AFC, Togher rd, P Donoghue

Maynooth Town AFC/Coill Dubh AFC/Newbridge FC (Idle)


Sunday 30th August 2015.

Leinster Football Association Senior Cup (Prelim)

St. Paul’s Artane FC v Naas United FC, AUL Complex, 2.30pm,local.


Georgina Donnelly Premier Cup (Semi Final)

(10mins EW ET and Penalty Rule apply)

Suncroft AFC v Redwood FC, Community Grds, 11am, B Conlon R Kennedy E McCann


Aermax Division 3 Cup (Semi Final)

(10mins EW ET and Penalty Rule apply)

Kilcullen AFC v Liffey Athletic, Comm Grds, 11am, K Cribbin K Whelan R Foley


CR Wynne Feeds Senior Division

Caragh Celtic v Castle Villa AFC, New Donore, 11am, M Hickey

Woodstock Celtic v Kildare Town AFC, 3pm, E Sullivan R Kennedy L Carty

Clane United FC v Rathangan AFC, Doctors rd, 11am, S Sage

Coill Dubh AFC v Eleson United, Cusack Pk, 2pm, J Dwane

Ballycane Sundays Well FC/Liffey Celtic (Idle)


Aermax Premier Division

Newtown Rovers FC v Monasterevin AFC, Keegan Pk, 2pm, K Whelan

Bridgewood Celtic v Newbridge Colts, Robertstown, 11am, J Black

Clonmullion FC/Kilcullen AFC/Newbridge FC/Kilcock Celtic (Idle)


Hoey Spar Moorefield Division 1

Liffey Celtic v Moone Celtic, Newhall, 2pm,E Owens

Dunlavin AFC v Straffan AFC, pound rd, 11am,E Owens

Galhoy FC v Naas United, Patrician Sch, 11am, A Ennis

Maynooth Town AFC/Clane United/Kinnegad Juniors (Idle)


Cooks Cabin Division 2

Kildare Town AFC v Donard Fc, Rathbride rd, 11am, J Brecknell

Monread FC v Grangecon AFC, (R3) Monread Pk, 11am, T Burke

Athy Town AFC v Naas AFC, (R3) Aldridge Pk, 2pm, J McDonnell

Redwood FC v Newbridge Hotspurs (R3) Naas VEC, 11am, G Solan


Hill Electrical Division 3

Johnstown United FC v Caragh Celtic, Monread Pk, 2pm, K Cribbin

Monasterevin AFC v Clongorey United, Togher rd, 2pm,B Conlon

Kildare Town AFC (idle)


So-Fresh Entertainment Womens Division 1

Kildare Town AFC v Allenwood Celtic, Rathbride rd, 2pm, B Querney

Edenderry Town/Naas AFC/Kilcullen AFC/Portlaoise AFC (Idle)


Countrywide Forklift Training Womens Division 2

Kilcock Celtic v Castle Villa AFC, (R3) Bawnogues, 2pm, P Donoghue

Mountmellick AFC v Rathangan AFC (R3) Conor Davis Pk, 2pm, S Comerford

Naas United FC v Clane United FC (R3) Monread Pk, 11am, W Pidgeon